Zprávy z lesa #72 🚣
Jak naučit dítě na vsi anglicky, Pacifická hřebenovka, pádlování na Aljašku, pěšky kolem Česka a Slovenska, téměř neobydlené ostrovy Chorvatska, AI v aplikacích nebo inspirace pro váš pracovní stůl.
Konec prázdnin je tady a za 3 měsíce je tu prosinec a Vánoce! 🤶 Taky vám to tak nějak strašně rychle uteklo? Děti se nám po dvou měsících na táborech, u kamarádů a u počítače vrací zpátky do školy a vy jste se mě na sockách vyptávali, jak je možné, že náš 12 letý syn se naučil uprostřed Sudet sám tak dobře anglicky. Tak mám pro vás hned na úvod několik tipů, jak to u nás doma s angličtinou je:
Nevlastníme už mnoho let televizi, ale téměř v každé místnosti máme HomePod. Pokud si tak děti chtějí pustit muziku, musí si ji pustit přes Siri v angličtině. Znají tak názvy písniček, interprety i základní povely. A učí se výslovnost, protože kdo z vás zná Siri, ví jak moc špatná je a jak moc dobře člověk musí vyslovovat, aby mu rozumněla.
Přes Siri se u nás ovládají i například světla, takže se rychle naučily, že večer nemusí vstávat z postele, ale stačí říct “Hey Siri, turn off the lights in children’s room”.
V autě to stejné, když si chtějí pustit svou muziku, zapnu jim Siri a zbytek je na nich.
Snažíme se hodně s dětmi cestovat. Když jsme v zahraničí, tlačíme je, ať jsou maximálně samostatní - samy si objednat jídlo nebo pití, poděkovat atd.
Telefon, tablet a počítač, který děti používají je přepnutý do angličtiny.
Jakmile to syn stíhal, koukali jsme na filmy v původním znění s titulky. Dneska kouká na japonské anime s anglickými titulky :-).
Když něco na počítači neví, většinou se od táty nedočká pomoci, ale klasického “vygoogli si to” a pokud to nepůjde, až pak přijď.
Každá nová hra, která se objeví na obrazovce, prochází společnou diskuzí. Je to pay-to-win? Hra zdarma postavená na nakupování? Tak smůla nebo jen velice omezeně. Je to kvalitní hra, která se musí koupit? Příběh? Strategie? Stavění? Pojď mi hop!
Má na zařízeních samozřejmě nastavená časová omezení (30 min denně telefon a počítač, 1 hodinu Switch - o prázdninách a víkendech více). Neomezené má pak aplikace pro tvorbu čehokoliv (malování, hudba, psaní, zpracování videa, 3D…). Pokud dlouho nic netvoří a jen konzumuje, dorazí detox a kniha 🥷.
Chodí už několik let na kroužek Dračího doupěte (tohle fakt všem doporučuji, skvělá věc!), hrají podle pravidel Dungeons & Dragons 5e, takže musí zase číst anglicky…
Samozřejmě je jasné, že někomu jazyky jdou a baví ho to a pro někoho by tohle desatero bylo peklem na zemi. Nevíme, jestli je to cesta pro každého. Nevíme, jestli to děláme dobře, ale výsledky to má a děti to baví. Třeba vám z toho něco přijde zajímavé…
Když už jsme u těch jazyků, Meta vydala demo svého překladače Seamless, ve kterém hraje hlavní úlohu audio. Prostě mluvíte a Seamless překládá do jiného jazyka. Rozumí rovnou stovce jazyků a přeložit umí do 35…
Po delší době je tu zase jeden nový dokument o slavné PCT. Tak se pokochejte…
Je pro vás Pacifická hřebenovka moc daleko? Nemusíte medvědy a chřestýše? Zkuste obejít Českou a Slovenskou republiku, třeba jako čtyřiašedesátiletý penzista z Liberce Petr Ozogán. Ušel za sedm týdnů 2500 kilometrů. Velký respekt!
Pořád je to málo? Tak si poslechněte skvělé vyprávění Milana Pachlopníka, který pádloval na kajaku z Kanady na Aljašku.
Dobrá, tak se zase uklidníme. Otok Života a Ošljak. Dva nejmenší obydlené ostrovy v Chorvatsku. Na nich můžete chodit nebo pádlovat jen kolem dokola. Ostrov Života má pouze jednu obyvatelku, Prosperu Pavić. Žije na ostrově sama přes 80 let a nemá v plánu na tom nic měnit. Má tam prý vše, co potřebuje. Asi trochu jiný životní styl, než známe…
Umělá inteligence se pomalu dostává do zajímavých appek. Populární Wix s vámi díky AI vyrobí rychle webovou prezentaci, Mindsera vás bude mentorovat při psaní deníčku a v Kalifornii umělá inteligence pomáhá detekovat lesní požáry (to je asi nejužitečnější).
Máte pracovní stůl? A mohl bych ho vidět?
Skvělá galerie zajímavých map, které vám dají na svět trochu jinou perspektivu.
Požární věže uprostřed kanadské a americké divočiny, to je prostě totální paráda pro všechny milovníky romantiky a dobrodružství. Jedna z nich je ukryta na hranicích Britské Kolumbie a Montany. Jó, tenhle výlet bych si dal taky…
A na závěr skvělé zprávy z Krušných hor. Krajský úřad po nátlaku veřejnosti i některých neziskovek zpřísnil ochranu vzácných bučin a stromy starší 120 let se nebudou kácet. Starý podzimní bukový les plný barevného listí, mechů a odpočívajícího dřeva tak bude zachován i pro další generace.
Rána jsou na vsi krásná, ale ty večery… Doubice, 20. 8. 2023
Už se těším, Filipe😍