

Discover more from Zprávy z lesa
Zprávy z lesa #62 📷
O konci fotografie, opuštěných městech Itálie, novém národním parku v Evropě, o robotech, štěstí, životě ve Finsku nebo na lodi, o konzultantech nebo o Mallorce pěšky.
Zase začneme umělou inteligencí, ať to máme brzy za sebou. Mluví se o ní stále tak moc, že to začíná vypadat na brzký konec největšího “hajpu”. Pamatujete na tu nesnesitelnou sponku v Officech, co se snažila vám pomoci s tím, co jste nepotřebovali? Něco podobného teď chystá Microsoft i Google - jen s tím rozdílem, že to zřejmě bude dost dobře fungovat. Sponka za vás udělá prezentaci, předpřipraví dokument… A já si říkám - chci dostávat takové dokumenty? Mnohem raději bych dostal onen “prompt”, kterým to uživatel zadal. To by nás mohla AI naučit jako první - dát důležitou myšlenku do jedné věty.
Už teď nás učí vydělávat peníze:


Jinak samozřejmě vyšlo slibované ChatGPT-4 a Midjourney 5, které umí generovat fotografie nerozeznatelné od profesionálních fotografů.
A když už jsem u těch fotografií, mám jeden tip: kombinace mobilních telefonů a umělé inteligence jen zrychlí praktický konec fotografie tak, jak ji známe (mimochodem, tento týden skončil slavný portál Dpreview.com). Psal jsem o tom už před mnoha lety, ale většinou jsem dostal spoustu nahněvaných reakcí. Zůstane jen pár vyjímečných profi výrobců fotoaparátů, zanikne spousta profesí (fotobanky, produktoví fotografové, reklamní fotografie…), 99 % lidí bude fotografovat mobilním telefonem a co se nepovede, to dokreslí algoritmy. Důležité pro nás budou vzpomínky. Máte v mobilu pár fotografií a videí ze svatby? Pro AI nebude problém vám k tomu doplnit průlet dronem (který se neuskutečnil) nebo díky lidaru a umělé inteligenci vytvořit záběr z úplně jiného úhlu. Realita se bude upravovat tak, aby byla hezčí, působivější, filmovější. A tady mám další tip - těšme se na pozvolný návrat analogové fotografie. Opravdové fotky, na které si člověk sáhne, diáky cvakající v promítačce a spousta nedokonalostí. Uvidíme za deset let, jestli jsem se trefil.
Pojďme na chvilku do reality. Nebo spíš do historie. Itálie je známá spoustou opuštěných měst a vesniček. Jedno z nich - Craco - nese dokonce označení “hlavní město všech opuštěných měst”. A je opravdu působivé, posuďte sami.
Pokud před objevováním měst duchů preferujete přírodu, tak máme v Evropě nový národní park. Dokonce jediný svého druhu v našich končinách. Ochranu získal říční systém v Albánii. Pokud jste ještě řeku Vjosu a její okolí neviděli, přidejte si tohle místo na todolist, stojí za to. Jedná se hlavně o velké vítězství ochrany přírody v Evropě. Pokud by se totiž vyhlášení národního parku nepodařilo, na řece mělo vzniknout přes třicet přehrad a vodních elektráren, což by prakticky znamenalo zánik posledního podobného ekosystému v Evropě.
Další dobrou zprávou je zlom v jednáních kolem ochrany oceánů. Přímo ohroženo je odhadem 10 % všech druhů žijících v oceánech. Před dvěma týdny se ale v New Yorku sešlo pár chytrých hlav a výsledek je, že do roku 2030 se budeme snažit chránit až 30 % všech mořských ekosystémů.
Snad to ještě pomůže, protože podle vědců se okno pro možnou záchranu planety pomalu zavírá (odemknuto) a my stále spíše přešlapujeme na místě, než že bychom sprintovali na pomoc.
Pojďme to zkusit, děláme to pro svoje děti. Podle vědců mají totiž dnešní pětiletí slušnou šanci dožít se stovky.
Finsko zase vyhrálo nejšťastnější zemi na světě. Já to pořád nechápu - lesy, komáři, půl roku tmy a stejně jsou happy. Teď dokonce hledají dobrovolníky, které zdarma ubytují v luxusním resortu uprostřed lesů a jezer a budou je učit být šťastní. Mimochodem, tohle video z TEDu znáte?
Pokud by se vám líbilo žít na lodi, pracovat a zároveň obeplout svět, mrkněte sem. Nejedná se o výletní loď pro tři tisíce lidí a není to ve finále tak drahé, jak by se mohlo zdát.
Každý den vzniká několik aplikací, které se snaží využít současné vlny umělé inteligence a využít její možnosti pro reálnou práci, kterou již nebudeme muset dělat. Vedle toho je trochu s podivem (holt hardware is hard), že nástup fyzických robotů se stále tak nějak neděje a oběd nám stále přiveze kurýr v autě nebo v lepším případě na kole. Změnit to chce donáškový robot Serve, který vypadá jako ze seriálu Hello tomorrow. Tak snad se zadaří!
Zajímalo vás vždycky, co reálně dělají konzultanti velkých korporátních firem? Samozřejmě mimo toho, že mají skvělé platy a umí dost dobře fakturovat? Alespoň ve Spojených státech to vidí takhle:
Omlouvám se všem konzultantům, kteří to mají jinak ;-).
Czechcrunch se snaží dát pro inspiraci dohromady investorské prezentace českých startupů. Tady je prvních několik, tak pokud v téhle náročné době hledáte investora, mrkněte.
A na závěr se pojďme projít po Mallorce. Moře, malé vesničky, strmé svahy, kamenné cestičky… To by šlo!
Jaro je přeci jen tady a odolat výhledům cestou do práce je stále těžší a těžší.
Mějte se skvěle, zase za dva týdny a pokud se vám newsletter líbí, pošlete ho dál nebo napište :-).
Zprávy z lesa #62 📷
Váš odhad ohledně vývoje ve fotografii sdílím, mj. v oboru fotografie se pohybuju asi 30 let.
dobry den, jak to dopadlo s tim pozarem u vas? ja to ctu online ale nedava to smysl.