Pořídit si druhý domov u moře. Jak to vidím po pěti letech?
Pořídit si druhý domov v zahraničí - je to dobrý nápad nebo ne?
Je tomu pět let, co jsme pořídili druhý domov u moře. Bydlím sice na krásném místě v NP České Švýcarsko ve fajn obci se skvělou komunitou, ale i tak bylo vždycky mým snem občas utéct k moři a tam chvilku žít. Neplést s dovolenkováním. Mít prostě druhý domov.
Po pěti letech se pokusím sepsat nějaká ta moudra a hlavně zkušenosti. Co mě překvapilo, ať už mile nebo nemile.
Pořídili jsme apartmán (2kk) na ostrově (spojeným s pevninou mostem) nedaleko Zadaru, 300 metrů od moře, 100 metrů od nejbližší restaurace a malého krámku. Hledali jsme místo, které bude přístupné i pro kolegy z Good Sailors na vozíku, takže jinak nepříliš krásné okolí v chorvatském stylu “co jde, to vybetonujeme” je tu výhodou - vlastně je díky tomu všechno bezbariérové.
Pořízení
Apartmán jsme koupili přes česko-slovensko-chorvatskou realitku, čímž odpadlo dost starostí kolem (komunikace, překlady, papíry…). Takže doporučuji, klidně se holkám ozvěte a odvolejte se na mě. Více v prvním článku o pořízení chaty v Chorvatsku.
Zhodnocení
Za pět let se cena apartmánu prakticky zdvojnásobila, takže z finančního pohledu to byla více než dobrá investice. Ale trefili jsme dobrý čas, momentálně už mi připadají nemovitosti v Chorvatsku dost drahé (což neznamená, že dále neporostou).
Místo
Správné místo je asi tím nejdůležitějším, co vám buď bude přičarovávat úsměv na tváři nebo přidělávat vrásky. A teď nemyslím jen to, jestli máte krásný výhled a čisté moře nebo sjezdovku za domem…
Auto nebo letadlo?
Jsem toho názoru, že je vždy lepší mít možnost ke své nemovitosti dojet autem. A nemyslím tím dobrodružnou týdenní cestu přes celý kontinent. Hlavně v případě ostrovů je omezení na letadlo nebo dlouhé cesty trajektem věc, kterou je potřeba promyslet. Vyzkoušeli jsme si to třeba v době Covidu, kdy jsme v Chorvatsku prožili nemalou část všech uzávěr. A to je přesně ta chvíle, kdy jste rádi, že můžete někam vypadnout (pandemie, válka…). Pokud se ale na světě stane něco opravdu zásadního, tak dopadnete jako majitelé nemovitostí třeba na Mallorce, kam se velkou část pandemie prostě nedalo dostat (letadla nelétala, nikdo se na ostrov nepouštěl…). Pokud vás to netrápí a chcete do svého apartmánu v Malaze prostě létat z Prahy na víkend, proč ne. Jen to má prostě nějaká omezení. O dalších nákladech na půjčení auta, elektrokola a dalšího vybavení nemluvím. Kdo nesnáší cestování autem, má to snazší :-).
Hned u moře!
Když je člověk na dovolené u moře, tak domečky, kde vám šplouchá moře o zápraží, vypadají jako ultimátní volba. Když sem přijedete v zimě za bouře a vidíte, jak jsou domy v první řadě u moře do půlky patra pod vodou, přejde vás to. Když vidíte, jak majitelé každý rok dělají novou fasádu a vyměňují vše kovové, přejde vás to. Navíc často blízkost moře znamená v létě větší hluk od lidí (né nutně). Tak s rozvahou, protože nejen globální oteplování vám to dá nejspíš brzy sežrat. Trochu vysoko a dál od lidí? Pak ano.
Přízemí nebo výhledy?
Z důvodů berzbariérovosti jsme pořizovali apartmán v přízemí. A přiznám se - bylo mi to trochu líto. Mám rád výhledy a apartmány ve vyšších patrech jsou světlejší. Pokud přijedete někam na týden či dva na dovolenou, chcete výhled a pořádně si sluníčka užít. Pokud někde chcete být měsíc, jste rádi, že jste ve stínu a v chládku schovaní pod stromy v přízemí. Až s postupem času člověk pochopí, proč mají řekové, chorvaté a další jížní národy všude zavřená okna a ložnice nejlépe ve sklepě.
Místo jako výchozí bod
Počítejte s tím, že si pořizujete místo, kde chcete trávit spoustu času. Pláž u domu vás brzy omrzí, restaurace kolem také a až budete znát celý ostrov zpaměti, je dobré mít možnost vyrazit někam dál. My když dnes jedeme k Jadranu, těšíme se více do hor než k moři. Velebit máme celkem blízko, pár historických městeček a přístavů také. Volte takové místo, kde se ani za pár let nebudete nudit. Malý řecký ostrov zní romanticky, ale opravdu tam budete mít co dělat?
Kdy tam budeme jezdit?
Jeďte se na místo podívat v době, kdy tam budete trávit čas. Zvlášť u sezónních destinací jsou rozdíly neuvěřitelné. My jezdíme na ostrov primárně mimo sezónu, kdy je tu půlka restaurací zavřená, lidí minimum a je nám tu dobře. Mimo sezónu tu žije 3000 obyvatel. V plné sezóně až 100 000. A to už je hodně znát. Takže se vám může snadno stát, že si v létě vyberete krásnou vesničku v řeckých horách s tavernami a obchůdky, přijedete tam v říjnu a na ulicích potkáte jen opuštěné kočky a babičku, co si vás jde prohlédnout (stalo se mi na Samosu).
S tím souvisí také počasí. Uprostřed Kréty se budete nejspíš cítit skvěle v dubnu, ale v červenci budete padat vedrem na hubu. Levný a krásný domek uprostřed švédských jezer vypadá v inzerátu skvěle, ale jak říká jeden můj známý, trefit se do období mezi “fucking cold” a “fucking mosquitos” není úplně jednoduché. Já nedávno našel úžasný a levný domek v Norsku, už jsem skoro kupoval, až jsem narazil na diskuzi, kde se místní dohadují, jestli je tam deštivých dní 260 nebo 300 za rok.
Zapadnete tam?
Poslední dobou se hodně zamýšlím nad tím, jak nákup nemovitosti ovlivní místní komunitu. Když si koupíte jako bohatý člověk za západu (což prakticky jste, pokud nad tím přemýšlíte) apartmán uprostřed turistické destinace, asi se nic moc nestane. Když si ale začnou lufťáci skupovat domky v nějaké malé rybářské nebo horské vesničce, může se stát, že se genius loci hodně rychle vytratí a oblíbení u místních také nebudete. Kupujme nemovitosti tam, kde to místním více pomůže, než ublíží.
Zajímají vás levné nemovitosti v zahraničí? Zkuste odebírat newsletter, kam každé dva týdny dávám odkazy a domečky a apartmány, na které při hledání narazím.
Zdravotní péče
Zvláště pokud máte děti nebo máte v plánu trávit ve vysněném apartmánu nebo domečku stáří, myslete na zdravotní péči. V nemocnici nechceme skončit nikdo, ale jsou země, kde to může být opravdu peklo. A jsou místa, kde se do nemocnice ani nedostanete. Malý ostrov v Chorvatsku nebo Řecku je veliká romantika, ale jestli dostanete infarkt, prostě končíte. Zase máte jistotu, že nebudete dožívat v LDNce…
Voda
Ta je a bude na jihu problém. Je dobré si ověřit, z jakých zdrojů se bere a jaké jsou prognózy do budoucna. Ve Španělsku nebo Řecku můžete koupit krásný a levný dům, kde jsou s vodou velké problémy. Na ostrovech často není vodovod a voda se dováží (nebo chytá dešťová) do podzemních nádrží. Máme to tak i u nás. Pro našince to zní na začátku jako “no-go”, ale není to velký problém.
Požáry, zemětřesení, politika…
Krásný dům nedaleko města L’Aquila v Itálii koupíte za pár korun, ale je možné, že vám jednou spadne na hlavu (nebo taky ne!). Stylovou chatu kousek od Yosemite koupíte v Kalifornii za cenu 2+1 v Ústí nad Labem, ale šance, že vám jednoho dne shoří není úplně malá. Pěkný domek uprostřed olivového háje na řeckém ostrově daleko od města zní krásně, dokud vám místní hasiči nevysvětlí, že když jde do tuhého, chrání města a vesnice a osamocené domky mají pochopitelně smůlu. Jestli vám nevadí dívat se z Lesbosu na “vzteklého turka” nebo lodě přivážející migranty, jste vpohodě. Každý máme míru rizika a strachy jiné. Jen je potřeba myslet na to, že né všude je tak bezpečno jako u nás. Nepodceňoval bych ani politickou situaci v cílové zemi. EU a Schengen jsou dobré výchozí body. Nechcete jednou řešit, že vás v zemi nechtějí nebo že se tam nebudete umět ani dostat.
Žití
Mít někde druhý domov je hodně jiné, než někam jet na dovolenou. Máte na místě závazky, uděláte si tam nové známé a přátele. Brzy zjistíte, kam si dojít do přístavu pro ryby, za kým pro oliváč, kdo vám opraví střechu… Je to jiné, není to pro každého, ale jedno je jisté - váš život to obohatí. Nemovitost jsem chtěl v zahraničí mít právě kvůli novým zážitkům - vždyť je to vlastně to nejdůležitější.
Co mi říkali lidé kolem?
Je to jako obytňák - koupíte to a nebudete využívat
Pravda i nepravda. Asi hodně individuální. Někdo chce mít svůj druhý domov, někdo chce na každou dovolenou jinam. Pokud vyberete vhodné místo, můžete okolí objevovat do konce života. Ale pokud máte ročně 2 volné týdny, asi to smysl nedává. A oproti obytňáku je tedy šance, že bude hodnota růst…
Jsou to jen starosti, pořád tam budete něco opravovat
To se nám tedy absolutně nepotvrdilo. Za 5 let se nám nerozbilo v apartmánu ani na domě nic zásadního. Jednou nám soused vyměnil 2 tašky na střeše. Jednou jsme si vyhodili pojistky takovým způsobem, že musel přijet týpek z elektrárenské společnosti, kterého nám sousedi zavolali. A pak nám přinesli dárkové balení svíček, kdyby se nám to stalo znovu.
Co když budete mít sousede na pendrek?
Je dobré mít kolem sebe někoho místního a s ním mít dobré vztahy. Když se něco stane, pomůže vám a to je k nezaplacení, zvlášť, pokud je problém se domluvit. Vždycky, když do Chorvatska jedeme, přivezeme sousedům nějaký drobný dárek (úplatek). Když jednou za čas něco potřebujete, jde to hned líp.
Stojí to spoustu peněz
Tady hodně záleží, co si pořídíte. Jestli budete mít vilu s bazénem, ke kterému bude muset každý týden někdo jezdit na údržbu, nebude to zadara. Naše náklady (daně, elektřina, voda, odpad) na provoz apartmánu se pohybují ročně kolem 30 000 Kč. No big deal.
Pro sebe nebo na pronájem?
Tady bacha - místní hodně vnímají, o co vám jde. Pokud jste chalupář, který jednou za čas přijede, užije si místo a zase zmizí, jste vítáni. Pokud si vedle souseda, který pronajímá u sebe doma dva apartmány pořídíte domek a dáte ho na Airbnb, bude to vypadat úplně jinak. Nezažil jsem, ale slyšel jsem několik příběhů, jak se tímto způsobem z milých sousedů stane tvrdá konkurence. A pouštět se s místními do boje?
Jděte do toho
Naše zkušenost s nemovitostí v Chorvatsku je za pět let čistě pozitivní, bylo to skvělé rozhodnutí, které nám rozšířilo obzory a dětem ukázalo jiný život. Nemovitostí je dnes na trhu spousta a stále existují místa, kde se dají koupit za rozumné ceny. Chorvatsko do nich bohužel už nepatří, ale kdo ví, třeba budou za 5 let ceny zase o 100 % výš. Osobně si myslím, že Chorvatsko má na to stát se takovým “Švýcarskem u moře”.
Pro každého je vhodného něco jiného. Výběr je - skvělé ceny - Itálie, Řecko, Španělsko, Portugalsko, Kanáry, Azory, ale i Kanada nebo USA. Pokud nehledáte ve Švýcarsku, dá se něco dostupného najít téměř všude.
Máte vlastní zkušenosti s druhým domovem v zahraničí? Jsou jiné? Nasdílejte je sem! 🙏
Super článek, mám nemovitost v HR od 2017 a velmi podobné zkušenosti a úhly pohledy jako píše autor článku. Zatím tam trávím cca 1 měsíc ročně, takže se nedá říci, že je to druhý domov nebo "chalupaření", ale do budoucna bych rád tento časový poměr změnil např. Na 3 měsíce HR, 8mesicu ČR, 1 měsíc Asie. Názor cituji: "rozhodně to nekupuj budeš tam jezdit jen pracovat a opravovat" se mi též nepotvrdil. Nemovitost jsem koupil novou a je cca 100m od moře, nemám pocit, že by se měla cca za 10, 15 let rozpadnout. Je moderní a hezky udělaná. Se vzrůstem ceny při koupi 2017 a aktuální hodnotou téměř na dvojnasobek mohu též souhlasit.
My jsme děsně spokojeni 💙😍 Milujeme to tam. Manžel jezdí navíc regaty. A to v té naší oblasti je hodně. Takže jezdíme mimo sezónu a užíváme si to. Ale nutno říct, že to chce alespoň 10 dnů, ideálně 3 týdny 😆 Příprava před sezonou a po sezoně takový trochu relax. Máme tam ale šikovné spojky. Už i kamarády. Byteček máme nějak od covidu, asi 4 roky. Celkově mě ta práce s lidmi baví a užívám si to. Naučilo mě to marketing na sockach a nový jazyk. Všecko jsem si prokopla sama (legislativu, legalizaci atd) a to byla výzva, ale super pocit. Teď pomáhám ostatním majitelům pronajímat, dělat papíry atd.
Chorvatsko je prostě blízká země. (Já jsem tam byla poprvé jako dospělá s dětmi rok, než jsme pořídili nemovitost :)) V ČR máme krásný dům, s krásnou zahradou a bazénem, ale to moře a fjaka tam, to je prostě jiné. Člověk nasadí úplně jiný dech a rytmus. Zpomalí, I když pracuje.